Novogradnje Maribor s PlanRadarjem izboljšujejo učinkovitost gradnje in izkušnjo strank
12.11.2024 Novogradnje Maribor, vodilno investicijsko nepremičninsko podjetje, znano po načrtovanju, gradnji in prodaji stanovan...
Gradbišča so vedno unikatna in so postavljena v točno določen prostor in čas. Zato morate pred projektiranjem in nato začetkom del najprej pridobiti prostorske podatke dejanskega stanja.
Danes je to zelo enostavno, saj so na voljo laserski skenerji, ki v nekaj minutah transformirajo resničnost v digitalno podobo. Pridobljen foto-realističen 3D oblak točk prostora in objektov je med drugim lahko vhodni podatek za izdelavo tehnične dokumentacije (načrti, BIM modeli), le-ta pa je osnova za projektiranje.
Za projektante je pomembno, da dobijo pravo sliko dejanskega stanja v naravi, z vsemi ovirami v prostoru. 3D oblaki točk, podprti s panoramskimi posnetki, mu omogočajo, da se neomejeno virtualno sprehaja po obravnavanem območju, ga ogledujejo iz vseh možnih perspektiv ter pridobi poljubne dimenzije. Pri nizkih gradnjah lahko 3D oblake točk transformirate v detajlni digitalni model, ki je tudi vhodni podatek za vodenje gradbenih strojev.
Uporabnost 3D oblakov točk je zelo izrazita tudi pri prenovah in renovacijah, kjer z laserskim skeniranjem pridobite položaj in lege konstrukcij, podatke o nevertikalnosti ali ukrivljenosti sten, neravninah in deformacijah tal in stropa, pridobite točen položaj inštalacij v prostoru in podobno. Na podlagi analize kolizij lahko za vsak projektiran model preverite, kako ga umestiti v obstoječi prostor, na ta način predvidite montažo in se izognete pastem nesoglasij v povezavi s fizičnimi ovirami. Ker je manj popravljanja, zapletov in manj ponovnih vračanj na teren, boste občutno prihranili pri času in stroških.
Več v reviji Gradbenik oktober 2020