Alpacem Cement z razvojem cementa z nižjim ogljičnim odtisom eden najboljših inovatorjev v goriški regiji

Izmed 100 sodelujočih inovatorjev iz 13 podjetij je Severno Primorska gospodarska zbornica podelila priznanja najboljšim v goriški regiji.

Alpacem Cement - nagrada
Predstavniki podjetja Alpacem Cement in Severno Primorske gospodarske zbornice ob prevzemu srebrnega priznanja. Foto: Tadej Kreft

Alpacem Cement, edina cementarna v Sloveniji, je prejela srebrno priznanje za razvoj bolj trajnostnega cementa z nižjim ogljičnim odtisom. Cement s svojo sestavo in lastnostmi namreč predstavlja optimalno izbiro za izdelavo nizkoogljičnih betonov in zahtevnih masivnih konstrukcij.

Alpacem Cement je prejel srebrno priznanje za razvoj cementa CEM II/C-M (S-LL) 42,5 N. Gre za enega najnovejših razvojnih uspehov podjetja na poti manjših vplivov na okolje in razogljičenja. Novi cement podjetja ima za kar 36 % nižji ogljični odtis od evropskega povprečja. Stranski produkti drugih industrij v obliki mineralnih dodatkov predstavljajo več kot 40 % novega cementa. Uporaba mineralnih dodatkov omogoča doseganje želenih lastnosti cementa kot so: zmeren razvoj trdnosti, nizka toplota hidratacije, nizka potreba po vodi ter dobra obdelavnost. V cementu  klinker, ki daje vezivne lastnosti, pridobimo z ustreznim segrevanjem in mešanico kamnin, ki vsebujejo kalcijeve, silicijeve, aluminijeve in železove okside. Klinker lahko nadomestimo z mineralnimi dodatki, kar sočasno zmanjšuje porabo energije v procesu in predstavlja zapiranje masnih tokov znotraj industrij, s tem pa sledenje ciljem krožnega gospodarstva, ki posledično viša regijsko konkurenčnost in odpira možnosti za nadaljnje rešitve. 

Ker proizvodnja klinkerja predstavlja največji delež, ko govorimo o stopnji ogljičnega odtisa, razvoj po Evropi že prehaja v smer zmanjševanja vsebnosti klinkerja v cementih. Na poti nižanja ogljičnega odtisa proizvodov Alpacem Cement sledi usmeritvam nemškega združenje cementne industrije, ki predvideva zmanjšanje deleža klinkerja s trenutnih 73 % na 63 % do leta 2030 – za primer, vsebnost klinkerja pri cementih CEM II/C-M je med 50-64 %.

Za kakšne aplikacije je primeren cement CEM II/C-M (S-LL) 42,5 N?

Cement je posebej primeren za aplikacije, kjer je zaželeno nizko krčenja betona in zmeren razvoj tlačnih trdnosti s počasnim sproščanjem hidratacijske toplote. Kot tak omogoča izdelavo zahtevnih industrijskih tlakov ter zahtevnih masivnih konstrukcij, kjer je pomembno doseganje visokih trdnosti in trajnosti. Zaradi nizkega ogljičnega odtisa in trdnostnega razreda 42,5 N predstavlja cement optimalno izbiro tudi za proizvodnjo nizkoogljičnih betonov za širši spekter aplikacij. Njegove lastnosti pridejo posebej do izraza v poletnem času, ko omogoča dobro obdelavnost transportnih betonov.

Cementna industrija trdno na poti k razogljičenju

Zaradi dobrih gradbenih lastnosti betona (negorljiv, cenovno kompatibilen, ima dobre mehanske lastnosti in omogoča zagotavljanje dolge življenjske dobe konstrukcij ter nizko vzdrževanje, mogoče pa ga je oblikovati v poljubne oblike in ga reciklirati), potreba po betonu konstantno narašča. Zaradi tega bo imel le-ta dominantno vlogo tudi v prihodnosti. Cement je glavna komponenta betona, ki predstavlja, za vodo, najbolj uporabljan material na svetu. Letno se na svetovni ravni porabi približno 3-krat več betona kot vseh ostalih gradbenih materialov skupaj. Cementna industrija je na trdni poti k razogljičenju, ta cement proizveden v Sloveniji, pa v tem trenutku igra eno najpomembnejših vlog za zniževanje emisij CO₂. Cementna industrija na svetovni ravni predstavlja 7 % vseh emisij CO₂. Ta vrednost je v Evropski uniji nižja in predstavlja 4 % vseh emisij CO2.

Po sprejetju novega evropskega standarda SIST EN 197-5: 2021, ki je omogočil proizvodnjo nizkoogljičnih cementov, je bila cementarna Alpacem Cement prva v širši regiji, ki se je zelo hitro odzvala z razvojem in komercializacijo nove vrste cementa. Ena prvih aplikacij cementa CEM II/C-M (S-LL) 42,5 N je bila temeljna plošča novega prizidka Zdravstvenega doma Nova Gorica, s čimer so se na projektu znižale emisije CO₂ za približno 95 ton v primerjavi z uporabo cementa s povprečnim ogljičnim odtisom. Med drugim so se emisije CO₂ z uporabo novega cementa pri enem največjih slovenskih infrastrukturnih  projektov - drugega tira med Divačo in Koprom v zadnjem letu znižale kar za okoli 1200 ton. Med drugim je bil ta cement uporabljen tudi pri gradnji dela novega Stolpa Kristal v Rogaški.

Podjetje Alpacem Cement konstantno vlaga v pridobivanje in razvoj kadra ter tehnologij za proizvodnjo cementa. S cementi, ki jih proizvajajo v Alpacem Cement d. d. je zgrajena več kot polovica objektov v Sloveniji. Njihov trg poleg Slovenije obsega večinoma še območje v radiju 200-300 km od cementarne. V letu 2023 je bil tržni delež cementa CEM II/C-M 2 %, kar je približno 20.000 ton. V letu 2024 načrtujejo povečanje na 5 % tržnega deleža, do leta 2030 pa na 40 % tržnega deleža. Razvoj cementarne tako poteka v smeri zelenega prehoda s ciljem ogljično nevtralne proizvodnje do leta 2035.

Alpacem Cement - nagradaImage Caption

Cement (CEM II/C-M (S-LL) 42,5 N je bil uporabljen tudi pri gradnji notranjih oblog tunelov na projektu Drugi tir Divača-Koper. Foto: Miran Kambič