Trajnostna gradnja in prenova stavb

Bi želeli sodelovati pri vseevropski vzpostavitvi svetovalne točke, poimenovane »vse na enem mestu«, namenjene pospešitvi in vpeljavi višje kakovosti pri celoviti prenovi stavb v našem prostoru? Vabljeni projektanti, nadzorniki, proizvajalci in ponudniki materialov, proizvodov, naprav in opreme, izvajalci storitev, svetovalci in drugi deležniki tehnične stroke, ki so vpeti v proces prenove stavb.

GI ZRMK: Trajnostna gradnja in prenova stavb
GI ZRMK: Trajnostna gradnja in prenova stavb

SVETOVALNA TOČKA »VSE NA ENEM MESTU«
 
V sektorju graditve so se v zadnjem desetletju pogoji in procesi delovanja korenito spremenili. Vzroki so večplastni in so skupek tehnoloških, družbeno-ekonomskih in okoljskih dejavnikov. Napredek stroke je v zadnji stoletjih veljal za gonilno silo sprememb, tokrat se soočamo še s skokovitim napredkom digitalnih (pametnih) tehnologij, podnebnimi, geopolitičnimi in demografskimi izzivi, omejenim dostopom do surovin in neustrezno usposobljenostjo ključnih deležnikov in pomanjkanjem kvalificirane delovne sile.
Investitorji (občani, javni in zasebni sektor) še vedno pričakujejo vse višjo raven kakovosti ob vse nižjih stroških. Kako uskladiti pričakovanja investitorjev na eni strani in na drugi strani vpletene strokovnjake ter ponudnike blaga in storitev v gradbenem sektorju? Kako optimalno izkoristiti državne spodbude in finančne mehanizme in ob tem dosegati cilje razogljičenja?
V evropski Direktivi o energetski učinkovitosti stavb (EU/2024/1275) iz aprila 2024 je določeno, da države z različnimi ukrepi spodbudijo prenovo stavb in pri tem vzpostavijo tudi svetovalne točke po načelu »vse na enem mestu«, ki jih je treba vzpostaviti na vsakih 80 tisoč prebivalcev oz. glede na večji obseg potencialnih stavb za prenovo na določenem območju. Te točke bodo zagotavljale tehnično pomoč in združevale deležnike prenove stavb, med drugim lastnike stavb, upravne, finančne in ekonomske deležnike.
Cilj točke »vse na enem mestu« je usposobiti ključne deležnike za celovito prenovo. Tu so mišljeni organizatorji in svetovalci kontaktne točke ter tudi gospodinjstva in lastniki stavb, ponudnik blaga in izvajalci storitev prenove. Med slednje sodijo mala, srednja in mikro podjetja ali samostojni podjetniki v gradbenem sektorju. Naloga javnega sektorja je zagotoviti dostop do ustreznih tehničnih in finančnih možnosti in rešitev. V mednarodnem projektu LIFE BUSHROSSs (www.gi-zrmk.si/projekti/evropski_projekti/bushrosss/) (mednarodni konzorcij, v katerem je slovenski partner GI ZRMK) se na ravni EU že oblikuje nabor znanj in spretnosti ter izvaja usposabljanje za sodelujoče v svetovalni točki.
Kontaktne točke »vse na enem mestu« bodo nudile celovito podporo pri prenovi vsem gospodinjstvom, še posebej tistim, ki jih je prizadela energetska revščina, s poudarkom na najmanj učinkovitih stavbah. Integralno svetovalno storitev bodo zagotavljale z vključevanjem usposobljenih podjetji in podjetnikov (izvajalci fasad, vgradnje oken, inštalaterji …), ki izvajajo prenovo, prilagojeno različnim tipom stavb oz. ponujajo storitve v različnih fazah projekta prenove, t.j. od idejne zasnove in načrtovanja do vodenja investicije, izvedbe, nadzora in upravljanja več lastniških ali večjih stavb po prenovi.
 Nabor ustrezno usposobljenih strokovnjakov naj bi olajšal pot do izdelave kakovostnega projekta za izvedbo in do solidne izvedbe, bi pa tudi pripomogel pri izboru ustreznih materialov, izdelkov in storitev. Nenazadnje je usposobljenost svetovalcev ključna tudi pri presoji možnosti financiranja, npr. pri kreditih, nepovratnih sredstvih, zavarovanjih in drugih finančnih mehanizmih, ter pri vzpostavitvi mehanizma zagotavljanja kakovosti, kot je npr. okoljski certifikat Znak kakovosti v graditeljstvu v našem okolju.

GI ZRMK: Trajnostna gradnja in prenova stavb

Za čim hitrejše in učinkovito udejanjanje točk »vse na enem mestu« pri nas poteka ob podpori projekta LIFE Renov-AID nadgradnja delujočega energetskega svetovanja v mreži ENSVET, ki poteka pod okriljem Eko sklada (www.gi-zrmk.si/projekti/evropski_projekti/renov_aid/). V nacionalnem projektnem konzorciju pod koordinacijo IRI-UL sodeluje s svojimi dolgoletnimi in bogatimi izkušnjami s svetovanjem in informiranjem širše javnosti tudi GI ZRMK, ki na različnih sejemskih prireditvah že več kot tri desetletja izvaja pester nabor svetovanj za občane.
Projekt Renov-AID (pogodba št. 101166917) in BUSHROSSs (pogodba št. 101167619) sta financiran iz programa LIFE Evropske unije.
Na sejmu DOM (www.sejemdom.si) v Ljubljani, ki se bo odvijal med 5. in 9. marcem 2025, bo potekala na to temo tudi okrogla miza z naslovom Priložnosti in izzivi vzpostavljanja svetovalne kontaktne točke »vse na enem mestu«, na kateri bodo obravnavane tematike, povezane z vzpostavitvijo točke po načelu »vse na enem mestu«.
 Z udeleženci bo tekla tudi razprava o priložnostih, ki jih integrirana svetovalna storitev »vse na enem mestu« predstavlja za sodelujoče akterje, in o koristih njihovega tesnejšega sodelovanja. Podrobneje bodo osvetljene potrebe po svetovalnih znanjih in izpostavljene vrzeli v veščinah, ki jih bo treba ob ustanavljanju svetovalnih točk »vse na enem mestu« zapolniti z ustrezno usposobitvijo strokovnjakov svetovalcev.

Več informacij je na voljo v nadaljevanju, kjer so predstavljeni strokovni dogodki na sejmu DOM. 

POVABILO NA STROKOVNE DOGODKE NA SEJEM DOM

GI ZRMK je tudi letos za širšo javnost oblikoval pester strokovni program na sejmu DOM, ki bo potekal med 5. in 9. marcem 2025 (www.sejemdom.si) na Gospodarskem razstavišču na Dunajski cesti 18 v Ljubljani. Neodvisna in brezplačna svetovanja so namenjena občanom, ki že gradijo ali gradnjo šele načrtujejo, šele razmišljajo o prenovi hiše ali stanovanja ali se želijo le seznaniti o gradnji »po novem«. Za strokovno javnost bodo na voljo dve okrogli mizi in platforme (ZKG, kTG in Razvijamo svetovanje po načelu »vse na enem mestu«). Strokovnjaki in ostali deležniki, vpeti v proces gradnje se bodo lahko seznanili z novostmi in trendi ter pridobili nova znanja o trajnostnih in na krožnosti zasnovani stavbah. Na voljo pa bodo iz prve roke informacije o vzpostavitvi točke »vse na enem metu« na vseevropskem nivoju. Več informacij najdete na spletni strani www.gi-zrmk.si/novice/ ali www.sejemdom.si.

GI ZRMK: Trajnostna gradnja in prenova stavbPredavanja GI ZRMK 

DELAVNICA:
Znak kakovosti v graditeljstvu v kontekstu kontaktne točke »vse na enem mestu«
 
Kakovost blaga in storitev je ena izmed osnovnih zahtev in ključen element pri gradnji in prenovi stavb v sodobnem svetu. Eden izmed mehanizmov zagotavljanja kakovosti je vpet v nacionalni znak za okolje, poimenovan Znak kakovosti v graditeljstvu, ki je sinonim za višjo in preverjeno kakovost. Kako ga lahko vključimo v kontaktne točke »vse na enem mestu«? Več na spletni strani GI ZRMK (https://shorturl.at/xAenI).
Dogodek bo potekal v okviru EU projekta LIFE Renov-AID (https://shorturl.at/inHDS, v katerem se načrtuje vpeljavo znaka ZKG kot inštrumenta višje kakovosti blaga in storitev v točke »vse na enem mestu«.
Vabljeni so ponudniki blaga in storitev ter drugi zainteresirani deležniki, sodelujoči pri gradnji in prenovi stavb. Dogodek bo potekal v okviru sejma DOM v sredo, 5. marca 2025, med 10:30 in 12. uro v dvorani Forum v 1. nadstropju na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Udeležba na dogodku je brezplačna, kljub temu obvezna prijava preko spletne prijavnice na povezavi https://shorturl.at/1WbmX ali preko QR kode.  

OTVORITEV SEJMA DOM: 
Slavnostna podelitev okoljskih certifikatov Znak kakovosti v graditeljstvu
 
Na slavnostni otvoritvi sejma DOM v sredo, 5. marca 2025, s pričetkom ob 13. uri v dvorani Urška bo potekala prva letošnja podelitev okoljskih certifikatov Znak kakovosti v graditeljstvu (znak ZKG). Podelitev poteka pod okriljem projekta LIFE IP CARE4CLIMATE (www.care4climate) v koordinaciji MOPE. Država je v projektu prepoznala pomen, ki ga ima znak ZKG v našem okolju, in predvidela njegovo nadgradnjo z novimi, aktualiziranimi kategorijami v sklopu »Trajnostne stavbe«. Poglavitni namen razvoja novih kategorij je usmerjen k podpori pri izvajanju celovite, trajnostne, brezogljične in skoraj ničenergijske prenove stavb. 

GI ZRMK: Trajnostna gradnja in prenova stavb

Znak ZKG sodi med inštrumente za zagotavljanje kakovosti blaga in storitev, enako kot drugi znaki za okolje, npr. Znak kakovosti RAL, ki obeležuje že 100. obletnico. Znaki za okolje so sinonim za višjo in preverjeno kakovost ter zato v razvitem svetu vpeti v javne in druge razpise, finančne mehanizme, davčne olajšave in zavarovalne premije. 

OKROGLA MIZA: 
Kako so/bodo v kazalnike trajnostne gradnje, SLO kTG po Level(s), vpeti proizvajalci gradbenih materialov
 
Gradnja ogljično nevtralnih stavb, krožnost materialov v procesu graditve, ponovna uporaba in recikliranje gradiv, zagotavljanje kakovostnega in zdravega bivalnega okolja ter še marsikaj drugega, je pogojeno tudi s proizvodnjo ustreznih gradbenih materialov in proizvodov. Kakšni naj bodo, da bodo stavbe dosegale lastnosti, kot jih želimo, kako do njih in kaj bodo obveze proizvajalcev, so vprašanja, ki bi jih morala v svoje poslovne načrte vključiti tudi slovenska gradbena industrija.
Level(s) je nabor kazalnikov trajnostne gradnje, ki ga je pripravila Evropska komisija v podporo krožnosti, razogljičenju in odpornosti stavb na podnebne spremembe. Danes so kazalniki Level(s) vključeni v evropsko zakonodajo zelenega prehoda, ki obravnava stavbe. Sem sodijo direktivi EPBD in EED, evropsko trajnostno financiranje in taksonomija EU ter nova merila EU za zeleno javno naročanje. Evropske države postopoma vključujejo Level(s) v svojo nacionalno zakonodajo in metriko trajnostne gradnje prilagajajo nacionalnim posebnostim. Pri tem je nujno sodelovanje gospodarstva, kar kaže tudi zahteva za navajanje ogljičnega odtisa za proizvode v novi Uredba o gradbenih proizvodih.
LIFE IP CARE4CLIMATE (www.care4climate)je večleten projekt v koordinaciji MOPE. V eni izmed številnih in raznoterih akcij projekta se v sodelovanju z MOPE in Ministrstvom za naravne vire in prostor (MNVP) razvijajo merila za trajnostno gradnjo stavb v Sloveniji, ki temeljijo na evropskem okviru Level(s). Glavna akterja na razvoju meril, ki se imenujejo kazalniki trajnostne gradnje (SLO kTG - www.kazalnikitrajnostnegradnje.si) in njihovem postopnem uvajanju v prakso, sta GI ZRMK in ZAG.
 
Na okrogli mizi želimo izpostaviti zahteve, ki jih bo industrija gradbenih materialov v bližnji prihodnosti morala izpolniti, in pojasniti povezavo teh zahtev s SLO kTG po Level(s). V obravnavo problematike želimo vključiti gospodarstvo, projektante in druge udeležence dogodka. Želimo spodbuditi razpravo o ovirah, priložnostih in potrebah deležnikov ter z udeleženci spregovoriti o konkretnih težavah pri ustvarjanju okolja za trajnostno gradnjo pri nas. Več na spletni strani GI ZRMK na povezavi https://shorturl.at/cFE2i.
Okrogla miza je organizirana pod okriljem projekta LIFE IP CARE4CLIMATE in Strateško razvojno-inovacijsko partnerstvo Pametne stavbe in dom z lesno verigo (SRIP PSiDL - https://pametne-stavbe.com/).
Na dogodek vabimo v četrtek, 6. marca 2025, med 10:30 in 13. uro v dvorano FORUM. Za vse udeležence je udeležba brezplačna, vendar zaradi je organizacije dogodka obvezna prijava preko spletne prijavnice na povezavi https://shorturl.at/vcUhy.

GI ZRMK: Trajnostna gradnja in prenova stavb

OKROGLA MIZA:
Priložnosti in izzivi vzpostavljanja svetovalne kontaktne točke »vse na enem mestu«, petek, 7. marec 2025, med 10:30 in 13. uro.
 
Za uresničitev ciljev evropske strategije Val prenove si morajo zainteresirane strani na vseh ravneh upravljanja močno prizadevati, da bi dosegli potrebno hitrost in obseg energetske prenove stanovanjskih stavb. Pomembna oblika podpore so svetovalne točke po načelu »vse na enem mestu« (angl. One -_Stop -_Shop, OSS) za prenovo stavb in stanovanj. Po Direktivi o energetski učinkovitosti stavb (EU/2024/1275) morajo države vzpostaviti te točke na vsakih 80 tisoč prebivalcev oz. glede na večji obseg potencialnih stavb za prenovo na določenem območju. Zagotavljale bodo tehnično pomoč in “na enem mestu” združevale deležnike prenove stavb, med drugim lastnike stavb, upravne, finančne in ekonomske deležnike ter mala, srednja in mikro podjetja, ki prenovo izvajajo.
V pripravi je novi Zakon o učinkoviti rabi energije (ZURE-1), ki bo obveznost vzpostavitve OSS predvidoma poveril Eko skladu in že delujoči mreži ENSVET. Projekt LIFE Renov-AID (www.gi-zrmk.si/projekti/evropski_projekti/renov_aid/) je na temo razvoja OSS v Sloveniji združil slovenske partnerje (IRI UL, Eko Sklad, GI ZRMK, SGG, Prosperia ter Mestne občine Ljubljana, Kranj v sodelovanju z LEAG in Velenje), da bi vsebinsko in strokovno podprli povezovanje mreže ENSVET z deležniki prenove stavb v mestnih občinah, spodbudili vzpostavitev in čimprejšnje delovanje OSS v pilotnih mestih ter utrli pot prenovi stavb.
Na okrogli mizi želimo najprej spregovoriti o izzivih delovanja OSS in priložnostih, ki jih vključevanje v OSS predstavlja za deležnike v občinah (proizvajalce, dobavitelje, izvajalce del, ponudnike storitev, projektante). Le integrirana storitev podpore pri prenovi stavb bo lahko okrepila obseg prenove. Predpogoj uspešnega povezovanja je v razumevanju koristi, ki jih deležnikom takšno sodelovanje prinaša.
V drugem delu okrogle mize se bomo posvetili znanjem in spretnostim, ki jih sodelujoči v OSS potrebujejo, da bo svetovanje zares celovito in da bo doseglo namen, to je pospeševanje celovite prenove stavb.
Dosedanje izkušnje svetovalnih točk po EU kažejo, da je treba deležnikom, odgovornim za ustanovitev OSS, in akterjem, zainteresiranim za sodelovanje v OSS, zagotoviti posebna znanje in veščine za uspešno delovanje, tako organizacijsko kot glede vsebine in oblike svetovanj občanom.
Mednarodni projekt LIFE BUSHROSSs (www.gi-zrmk.si/projekti/evropski_projekti/bushrosss/) je namenjen krepitvi veščin ustreznih organov (npr. nacionalnih, regionalnih in lokalnih organov, občin, energetskih agencij itd.) za uspešno vzpostavitev in delovanje enotnih kontaktnih točk za pomoč lastnikom stanovanj pri prenovi stavb in stanovanj. Projekt povezuje izkušene partnerje iz več držav (Irska, Grčija, Poljska, Ukrajina, Bolgarija in Slovenija), med njimi tudi iz tistih, ki so nedavno že uspešno vzpostavile OSS.
Pripravljen bo evropski nabor potrebnih znanj in veščin za delovanje OSS in razvito usposabljanje za strokovnjake v novo nastajajočih OSS, da bi prenova stavb in stanovanj lažje stekla. Usposabljanja bodo potekala po modularnem pristopu, ki bo zajemal različne vidike obnove stavb in ga bo mogoče zlahka prilagoditi različnim lokalnim potrebam v sodelujočih državah. Slovenski partner v projektu je GI ZRMK, projekt pa sta s pismom podpore podprla Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo in Združenje občin Slovenije.
Na dogodek so vabljena podjetja in posamezniki, vpeti v prenovo stanovanjskih stavb, bodisi v fazi priprave naložbe, svetovanja, načrtovanja tehničnih rešitev, financiranja, dobave izdelkov in tehnologij, izvedbe, nadzora kakovosti, upravljanja ali vzdrževanja. Vabimo akterje, ki vidijo svojo vlogo v OSS – v novi, integrirani obliki svetovalne podpore za prenovo stavb. Več na spletni strani GI ZRMK (https://shorturl.at/k6P5m).
Dogodek bo potekal v petek, 7. marca 2025, med 10:30 in 13. uro v dvorani Urška 1. Dogodek je za vse udeležence brezplačen, kljub temu je obvezna prijava preko spletnega obrazca na povezavi https://shorturl.at/jkDxN.

Več informacij o strokovnih dogodkih in svetovanjih za občane najdete na spletni strani www.gi-zrmk.si/novice/.

Avtorici:

Neva Jejčič, arhitektka
izr. prof. dr. Marjana Šijanec Zavrl
Gradbeni inštitut ZRMK