GREET CE:

Kako lahko inovacije in krožni poslovni modeli pospešijo zeleni prehod v gradbeništvu?

GREET CE - GZS

Projekt GREET CE (Green Deal Renewable Energy and Eco-Transition in Central Europe) je evropski projekt, ki podpira prehod v trajnostno gospodarstvo s štirimi pilotnimi projekti na področjih gradbeništva, energetike in kmetijstva.

Financiran je v okviru programa Instrument za medregionalne naložbe v inovacije (I3) ter Interreg Central Europe in združuje partnerje iz več evropskih držav(HU, PL, PT, RO, SI, SK) - 8 organizacij iz 6 držav z dokazanimi izkušnjami na področju poslovnih, socialnih in tehnoloških inovacij, projektov in financiranja EU ter inovacij na področju trajnostne politike, ki razvijajo konkretne rešitve za zeleni prehod. Cilj projekta je podjetjem, raziskovalnim institucijam in lokalnim skupnostim v manj razvitih srednjeevropskih in najbolj oddaljenih portugalskih regijah omogočiti lažjo prilagoditev novim okoljskim zahtevam in priložnostim, ki jih prinaša evropski zeleni dogovor; povečanje zmogljivosti regionalnih inovacijskih ekosistemov, sprostiti inovacijski potencial in tako olajšati nadaljnjo udeležbo MSP na razpisih za zbiranje predlogov v okviru sklopa I3 1 in sklopa 2a, ter ustvariti pogoje za uspešno medregijsko sodelovanje in naložbe na skupnih področjih pametne specializacije na področju zelenega prehoda.

Projektni konzorcij pod vodstvom Energijske agencije za Savinjsko, Šaleško in Koroško regijo (KSSENA) združuje raziskovalne ustanove, univerze, podjetja ter državne in lokalne institucije in razvija štiri pilotne projekte; pilot »Regenerativno kmetijstvo« s testiranjem trajnostnih kmetijskih praks za povečanje rodovitnosti tal in zmanjšanje ogljičnega odtisa, pilot »Digitalna trajnostna energija« z uporabo digitalnih rešitev za večjo energetsko učinkovitost v industriji in stavbah, pilot »Obnovljivi plini« z razvojem novih tehnologij za proizvodnjo in uporabo trajnostnih plinov v energetske namene in pilot »Eko-gradnja« z razvojem in uvajanjem inovativnih, krožnih in nizkoogljičnih gradbenih praks ter gradbenih materialov in procesov v gradbenem sektorju. 

Namen pilota »Eko gradnje« je izboljšati razvojno uspešnost v gradbeništvu skozi raziskave in razvoj, inovacije, internacionalizacijo in krepitev vrednostnih verig v okviru tehnologij krožnega gospodarstva ter digitalizacije. Metodološki pristop projekta temelji na več ključnih fazah: najprej sistematično analizira stanje v gradbenem sektorju, pri čemer evidentira ovire, izzive in specifične potrebe trga po načelu »od spodaj navzgor«. Na podlagi te analize sledi mapiranje in povezovanje podjetij v Srednji Evropi in širše, s poudarkom na tistih, ki izkazujejo visok nivo inovacij ter trajnostne in krožne prakse. Cilj tega procesa je oblikovanje vrednostnih verig, ki so osredotočene na krožno gradnjo, ponovno uporabo in reciklažo gradbenih materialov, razvoj industrijske proizvodnje bio-osnovanih izolacijskih materialov, modularno in prefabricirano gradnjo ter optimizacijo gradbenih procesov z digitalnimi rešitvami. Takšen strateški pristop omogoča podjetjem, da svojo razvojno dejavnost usmerijo v projekte, ki bodo imeli dolgoročno tržno perspektivo in bodo skladni z zahtevami trajnostnega razvoja ter prihajajočimi regulativnimi standardi v EU.

Eco Construction, pilotni projekt, ki ga vodi ZGIGM GZS, se osredotoča na razvoj in implementacijo krožnih poslovnih modelov, ki bodo pospešili trajnostno preobrazbo gradbeništva. V tem okviru projekt raziskuje in testira različne pristope, od ponovne uporabe materialov in razvoja platforme za upravljanje življenjskega cikla materialov (»Platform for Optimization and Management of the Life Cycle of Materials in Eco-Building«), do pametnega upravljanja razgradnje objektov in recikliranja materialov (»Intelligent Management of Building Deconstruction and Material Recycling«). Ključna komponenta Eco Construction pilota je tudi krepitev povezav med podjetji, raziskovalnimi ustanovami in financerji, saj se je izkazalo, da je za resnično uspešno implementacijo zelenih inovacij v gradbeni sektor potrebno zagotoviti celovit podporni ekosistem, ki omogoča testiranje in razvoj rešitev s stopnjo tehnološke zrelosti TRL 6+, kar pomeni, da so te tehnologije že preizkušene v industrijskem okolju in pripravljene na pospešeno tržno uvedbo.

Eden ključnih izzivov, s katerim se srečujejo podjetja pri zelenem prehodu, je financiranje prehoda iz prototipne faze v širšo industrijsko implementacijo. Projekt GREET CE zato podjetjem nudi podporo pri prijavah na I3 (Interregional Innovation Investments), Horizon Europe in Life+ razpise, ki so namenjeni financiranju demonstracijskih projektov, testnih platform in tržne implementacije novih tehnologij. Poleg tega se projekt vsebinsko odziva na platformo STEP (Strategic Technologies for Europe Platform), ki jo je Evropska komisija vzpostavila kot instrument za usmerjeno financiranje strateških tehnologij v EU. Čeprav GREET CE formalno še ne sodeluje s platformo, njegova usmeritev sledi istim ciljem – podpreti podjetja, ki razvijajo inovacije v krožnem in digitalnem gradbeništvu, ter jim omogočiti dostop do investicij in podpornih mehanizmov za širitev tržne prisotnosti. 

Zeleni prehod v gradbeništvu ne sme postati zgolj birokratsko breme za podjetja, ki jih sili v administrativno prilagajanje regulativnim okvirjem, temveč mora biti zasnovan kot razvojna priložnost, ki omogoča dolgoročno ekonomsko vzdržnost sektorja. 

Na dogodku bomo predstavili inovativna in napredna podjetja iz Slovenije in sosednjih partnerskih držav, ki zeleni prehod v gradbeni industriji ne razumejo kot opcijo, ampak prioriteto, in jo aktivno udejanjajo. Ključna dilema diskusije na dogodku bo, kako ta prehod izvesti na način, ki bo ohranil konkurenčnost podjetij in hkrati omogočil skladnost z okoljskimi cilji ob zagotavljanju storitev in proizvodov na notranjem trgu EU. Pri tem je nujno, da se ne podcenjuje potreba po realni, dolgoročni časovnici za implementacijo tehnologij krožnega gospodarstva ter da se postavijo objektivni kazalniki uspešnosti, ki bodo omogočili dejansko merjenje učinkov zelenega prehoda. Projekt GREET CE ponuja model, kako lahko sistematično povezovanje deležnikov, spodbujanje inovacij in strukturiran dostop do financiranja ustvarijo pogoje za uspešno trajnostno transformacijo gradbene industrije, ki bo dolgoročno ekonomsko vzdržna in konkurenčna. Naslovili bomo teme implementacij inovacij in krožnih poslovnih modelov, medsektorskih sinergij in možnostih financiranja in v primerih povezovanj v verige vrednosti skupaj s podjetji iz manj razvite regije Evrope, tudi posredovali informacije o možnostih prijav na aktualne razpise za pridobitev evropskih sredstev.


GZS: GREET CE

Besedilo:

Alenka Bea Logar Pučnik, ZGIGM GZS