GIC GRADNJE: nov logistični center za DHL
27.11.2024 Podjetje GIC GRADNJE bo na Brniku prihodnje leto dokončalo nov logistični center za DHL Express Slovenija.
Zen vrtovi so abstraktno in stilizirano urejeni vrtovi na Japonskem, običajno manjši, namenjeni pa so predvsem sproščanju in meditaciji. Na Japonskem jih urejajo že stoletja dolgo, v sodobnem času pa podobne vrtove urejajo tudi drugod po svetu.
Japonske skalnjake (karesansui) ali suhe vrtne krajine pogosto imenujejo tudi zen vrtovi. Njihova značilnost je miniaturno stiliziranje pokrajine s pomočjo skladnje skalnih aranžmajev, vode, mahu, obrezanega drevja in grmovja. Prod in pesek pogosto zgrnejo in z grabljami poravnajo v oblike, ki ponazarjajo valovanje vode.
Prve tovrstne vrtove so uredili poleg zen-budističnih templjev v Kjotu. Namenjeni so bili prikazu notranjega bistva narave, ne pa sledenju dejanskim oblikam, ki jih srečamo v okolju.
V sodobnem svetu urejajo podobne vrtove tudi drugod po svetu. Najpogosteje sploh niso del zen-budističnega ali drugega samostana, temveč predstavljajo le posebej urejen del kakšnega večjega parka. S svojimi preprostimi oblikami poskušajo vsem mimoidočim ponuditi prostor za globok vdih in izdih in razmislek o svetu, v katerem živimo. Ponujajo okolje, ki obiskovalca prepriča, da si vzame trenutek miru samo zase. Mogoče vsega pet minut, ko se posveti le sebi, preden odhiti nazaj v podivjani razčlovečeni svet 21. stoletja zunaj parka.
Nekateri klasični zen vrtovi, kot na primer Daisen-in izžarevajo simbolizem, ki ga je zlahka moč razumeti - predstavljajo metaforično potovanje po reki življenja. Drugi vrtovi, na primer Ryōan-ji, se upirajo enostavni razlagi.
Čudovito urejene vrtove z obilico zelenja imamo tudi v Sloveniji.
Več v reviji Gradbenik junij 2020